Level B - Tasty Tidbits

Kitchen Talk Solutions

Bite 2 - Smart Food Purchasing

 

2a. How much is it?
Project skill: Determining if quantity purchasing is a better deal
Life skill: Managing resources

3. What other foods could you purchase according to their unit prices to save money?

 

2b. What's in a name?
Project skill: Comparing costs of different brand name foods
Life skill: Making decisions

3. What other types of food have both generic and name brands?
A few types include:

 

2c. Check 'em out!
Project skill: Comparing costs of convenience foods
Life skill: Managing resources
All questions have either no right answer or involve personal feelings.

 

2d. Make your own!
Project skill: Making a cocoa mix
Life skill: Managing resources
All questions have either no right answer or involve personal feelings.

 

Back to top

 

©Copyright (2002) Purdue University, West Lafayette, Indiana, 47907. All Rights Reserved.